Správné a efektivní nastavení nového NAS

Vše okolo prvotní instalace QNAP NAS, konkrétního nastavení apod.
Pappe
Příspěvky: 19
Registrován: 22 črc 2020, 10:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od Pappe »

Dobrý den všem, jsem nejťáckou řečí hovořící amatér, který si domu pořídil nový NAS (ts 453D) od QNAP a chtěl by jej využívat podstatně chytřeji než stávající 7 let starý NAS (ts 212).
Četl jsme pozorně uživatelskou příručku jak pro software tak stanici a myslím, že dost jsem pochytil ale ne dost na to, abych si dokázal sám vytvořit koncept nastavení NAS tak, aby to plnilo má očekávání. Popřípadě mi chybí zkušenosti, zda mnou zvažované nastavení je produktivní či naopak po čase obtěžující.
Vím, že ten koncept je potřeba mít hotový dříve, než nový NAS spustím. Protože hrozí riziko, že při přenastavení by došlo k naformátování disků.
Stejně tak bych rád věděl, zda existuje efektivní možnost a jaká převedení dat za stávajícího NAS do nového NAS.
Nevadí mi, pokud mi tuto pomoc/konzultaci někdo nabídne i formou placené služby.
Děkuji
Petr Papánek
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2049
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od lars »

Předpokládám, že v NAS máte 4x HDD disky v RAID5?
Dále, pokud nebudete chtít používat Snímky (Snapshots), např. pro ochranu proti ransomware, tak pak doporučuji při vytváření svazku použít "statický svazek", který obecně nabízí nejrychlejší řešení oproti svazku typu tenký nebo hustý.

Co se týká instalace, doporučuji kouknout na instalačního průvodce (toto české video je sice staršího data, ale myslím si, že pořád použitelné):


Ohledně přenosu dat, rád používám HBS3 (Hybrid Backup Sync) s použitím RTRR (EN video):


Pro zabezpečení NAS doporučuji shlédnout toto české video:
Pappe
Příspěvky: 19
Registrován: 22 črc 2020, 10:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od Pappe »

Děkuju
Pappe
Příspěvky: 19
Registrován: 22 črc 2020, 10:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od Pappe »

Postupně čtu, snažím se chápat a domýšlet. A určitě budu chtít pořizovat snímky, už jsem útok s uzamčenými daty zažil. Ne osobně, ale u kamaráda a o všechna data přišel. Tedy snímkování rozhodné ano.
Tedy ne statický svazek.
Z těch dvou dalších svazků tlustý a tenký- který z nich má jaké výhody/nevýhody a použití?
Když všechny 4 disky použiji v nastavení RAID 5, jak to souvisí se svazky?
Pokud jsem tomu porozuměl správně, co jsem vyčetl, tak nijak. Ale chtěl bych se ujistit.
Vím, že jsou to základní otázky, ale jsem opravdu amatér, co se rozhodl si udělat nas maturitu.
Děkuji
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2049
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od lars »

Jednoduše řečeno "Hustý svazek" má předběžně přidělené místo, zatímco tenký nemá.
Pokud chcete používat Snímky (a snapshot replica), doporučuji zvolit tenký svazek.
Pappe
Příspěvky: 19
Registrován: 22 črc 2020, 10:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od Pappe »

díky
jege
Příspěvky: 3
Registrován: 02 led 2021, 17:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od jege »

lars píše:Pokud chcete používat Snímky (a snapshot replica), doporučuji zvolit tenký svazek.
Jenže někde jsem slyšel/četl, že ruční záchrana dat připojením disku z havarovaného NASu k linuxovému stroji je nejjednodušší u statického svazku, vcelku reálná u hustého svazku, a prakticky nemožná u tenkého svazku. Logicky mi z toho vyplývá, že maximální ochranu dat u 2 diskového NASu (mám QNAP TS-230) mi zajistí RAID 1 (porucha disku a/nebo porucha NASu) a hustý svazek. Při poruše 1 disku mě jistí RAID 1, při poruše NASu obnovení v jiném NASu nebo připojením disku k PC s Linuxem, při napadení ransomwarem funkce Snímky. Je tato má úvaha správná, nebo se pletu? :?:
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2049
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od lars »

Hodil jsem váš text na QNAP helpdesk a zde je jejich odpověď:
(1) Thick & thin both can get the protection.
(2) We support recovery in another QNAP NAS but not support connecting to a linux.

Takže to vypadá, že ať již máte jakýkoliv RAID a svazek "statický/hustý/tenký", tak QNAP nepodporuje spojení s Linuxem (PC).
Osobně jsem tento způsob nikdy nezkoušel - vždycky jsem jen přehodil disky do jiné QNAP NAS a fungoval jsem bez problémů dál 8-)

A jen pro zajímavost - základní porovnání mezi svazky:
svazky.png
jege
Příspěvky: 3
Registrován: 02 led 2021, 17:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od jege »

Tak to je fakt divné, jelikož již několikrát jsem se setkal s tvrzením, že souborový systém u QNAPu je EXT4 a u statických svazků není problém připojit disk k PC s Linuxem a soubory "vytáhnout". Nejjednodušší je to prý u statických svazků bez RAID, o pár příkazů složitější u RAID1, u hustého svazku jsem pochopil, že to také celkem jde, ale u tenkých svazků je to Mission Impossible"! A tvrdí se to dokonce i na zdejším průvodci prvotní instalace, což bych předpokládal, že dělal člověk, který o tom něco ví: https://youtu.be/QQ6N-2_fOEs, https://www.czc.cz/qnap-ts-231p/202853/ ... l9/diskuse

Ten obrázek mi moc nevysvětlil - jednak je to grafika, takže to nepřeložím a podle svých chabých znalostech angličtiny jsem pochopil, že se tam vysvětluje jenom to, co všude jinde - statický svazek je nejrychlejší, tenký je nejpomalejší a nejvariabilnější, a hustý je něco mezi tím. Statický neumožňuje snímky, hustý a tenký ano, dokonce tenký muže mít virtuální objem více, než je fyzický. Ale jak to vlastně funguje a jak je to zařízeno, se už nikde nepíše.
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2049
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné a efektivní nastavení nového NAS

Příspěvek od lars »

Vysvětlení (v češtině) různých typů svazků lze nalézt i zde: https://www.svethardware.cz/recenze-qna ... -nas/50829

Dle QNAP týmu je výkon u tenkého nebo hustého svazku ve finále "obdobný".

A co se týče praktického procesu, kdy z NAS výjmete disky v RAIDu a spojíte to s PC, na kterém je linux pro možnost vytažení dat - tady bych apeloval asi na jiné uživatele z fóra, kteří se vyznají v linuxu a mohli by tento proces potvrdit či případně zde ukázat praktický příklad. Takže pokud se zde najde nějaký expert, je jeho echo rozhodně vítané ;)
Nicméně, osobně bych to viděl asi tak, že QNAP TW oficiálně proces připojení disku z NAS k PC s linuxem nepodporuje (byť různé indicie vedou k tomu, že to možné je), tzn. doporučil bych se zaměřit na zálohování dat z NAS na jinou NAS, externí disk, cloud apod., a v případě umření NASky zvolit cestu využít jinou QNAP NAS pro instalaci disků a zprovoznění systému a dat.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti