Jak řešit duplikaci volume na druhý disk

Strategie při zálohování a obnovení, metodika a nástroje k tomu vyhrazené.
Odpovědět
paternoster
Příspěvky: 70
Registrován: 05 led 2022, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Jak řešit duplikaci volume na druhý disk

Příspěvek od paternoster »

Chtěl bych poradit, jak řešit use case, když mám n-diskový NAS (disky bez RAID) a například 6+8+12TB a mám určité množství dat ( například ve formě volume 1TB), které je pro mě důležité a chtěl bych ho mít natom NASu vícekrát na dalších discíchKdyž jeden disk selže, abych nepřišel o ten důležitý 1TB . Ale chci mít nezávislá data na těch discích(5+7+11) a ani nejsou důležitá, takže nemusí být replikovaná. Zatím jsem nerozhodnutý, zda to má být živá duplikace, nebo jednou za čas naklonování partition na jiný disk

Jaký worfklow zvolit při tvorbě Storage Pool. Hádám, že asi 1 Storage pool je pro tohle nemožné,ale to mi nevadí, tak jich bude n.

A jak dál, jaký typ volume zvolit a jak následně se ptom nastaví, aby volume byla duplikované / synchronizovaná / spjatá do více kopií? Jak se pak ručně dělá klonování té volume?

Bude to fungovat na úrovni NAS, že bude vědět, že to je replikace té samé Volume nebo si bude mysle že to jsou 3 odlišné Volume?
QNAP bug hunter
LukasH
Příspěvky: 23
Registrován: 02 čer 2021, 10:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak řešit duplikaci volume na druhý disk

Příspěvek od LukasH »

Dobry den,
Duplikace jako takova nelze. Nejjednoduseji nastavite zalohovani dat pres HBS3. Vyberete konkretni adresare a nechate zalohovat podle libovolneho casoveho harmonogramu (at uz jednou tydne, denne ci konstantne s casovou prodlevou mezi ulohami).
Druhou variantou jsou snapshoty.
Jaký worfklow zvolit při tvorbě Storage Pool. Hádám, že asi 1 Storage pool je pro tohle nemožné,ale to mi nevadí, tak jich bude n. / Ano, presne. pokud zvolite jeden storage pool (coz lze pres JBOD), tak nebudete mit kam dale zalohovat data.
A jak dál, jaký typ volume zvolit a jak následně se ptom nastaví, aby volume byla duplikované / synchronizovaná / spjatá do více kopií? Jak se pak ručně dělá klonování té volume? / Volume si nastavte podle toho, jak jej budete vuzivat. Duplikace viz prvni odstavec
paternoster
Příspěvky: 70
Registrován: 05 led 2022, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak řešit duplikaci volume na druhý disk

Příspěvek od paternoster »

Tak se vydam cestou snapshotu. No kdyz budu mit dva storage pooly (na prvnim bude jedna volume,kterou chci zalohovat a dalsi bez nutnost zalohy), jak to nejlepe udelam? Pres snapshot replica nebo klasicky pres vytvoreni snimku(ale myslim ze tvorba snapshotu je vazana na stejny storage pool). Trochu mi je divne,proc to chce username&heslonpro localhost (vysvetluji. si ze to je vedlejsi use case a pouziva se to pronupload do jineho nasu)

Je treba mozne delat zalohy "detasovane" tj na jiny disk,klidne i externi? Z toho vyplyva ze prvni snapshot musi byt kompletni kopie dat, aby se to dalo povzovat za zalohu.
QNAP bug hunter
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti