Migrace ze TS-251A na TS-653D

Strategie při zálohování a obnovení, metodika a nástroje k tomu vyhrazené.
Odpovědět
leschek
Příspěvky: 4
Registrován: 04 úno 2021, 14:01
Kontaktovat uživatele:

Migrace ze TS-251A na TS-653D

Příspěvek od leschek »

Ahoj, doufám, že posílám příspěvek do správného fóra.

Potřeboval bych poradit s výměnou NASu, respektive s kontrolou postupu, aby vše proběhlo beze ztráty dat.

Momentálně mám TS-251A a chtěl bych přejít na TS-653D.

Podle všeho (zdroj qnap.com) by mělo jít z TS 251 na TS 653D migrovat.

V TS-251A mám jeden disk. Z důvodu ceny TS-653D bych nejraději nejdřív starý QNAP prodal a pak koupil nový. Tzn. tento postup (pozn. překlad v závorkách za angl. příkazy nemusí být přesný):

  1. Vypnu starý QNAP a odpojím ho od sítě
  2. Vytáhnu z něho hard disk
  3. Zapnu nový QNAP TS-653D (v té chvíli už bude starý QNAP bůhvíkde) a přes webové rozhraní aktulizuju systém na novou verzi - předpokládám, že to půjde i bez disku, ale nejsem si tím jist.
      Aktualizace: jde to i bez disků a asi nejsnadnější je najít nový QNAP přes QNAP Finder a poté přes něho dvojklikem otevřít webové rozhraní a aktualizovat.
  4. Vypnu nový QNAP a vložím do něj původní disk.
      Aktualizace: QNAP se má vypnout a disk nebo disky by se měly vložit ve stejném pořadí jaké měly ve starém NASu.
  5. Zapnu QNAP a letmo zkontroluju, jestli je vše v pořádku.
      Aktualizace: Po načtení disku se nový QNAP chová jako ten starý. Vše, kromě IP adresy zůstane zachované (určitě neuškodí QNAP poprvé otevřít přes QNAP Finder, nebo si z něho opsat IP adresu nového NASu).
  6. Vložím dva nové disky se stejnou kapacitou jako má původní disk (nevím, jestli musím QNAP vypínat, nebo ne)
  7. Další postup podle tohoto návodu. Jestli jsem to pochopil dobře, tak ze single RAIDu musím napřed na RAID 1 a pak teprve RAID 5.
  8. Přejdu na Úložiště a Snímky → Úložiště/Snímky
  9. Vyberu storage pool (tohle na svém starém QNAPu nevidím) nebo Statický svazek (v mém případě asi statický svazek, že?) a kliknu na tlačítko Správa.
  10. Vyberu RAID skupinu.
  11. Vyberu Manage (Spravovat) → Migrate (Migrovat).
    Vyberu jeden z nových disků a kliknu Apply (asi Provést). Tady asi musím být opatrný, abych nevybral původní disk, aby z něho nebyla smazána data, že?
  12. Potvrdím tlačítkem OK. Tím se dostanu (až se zobrazí Ready (Připraveno)) na RAID 1 a pak to celé zopakuji, abych se dostal na RAID 5.

Mimochodem je lepší TS-653D-8G nebo TS-473-8G s pozdějším přikoupením rozšiřující jednotky?
Naposledy upravil(a) leschek dne 14 bře 2021, 23:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2049
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Migrace ze TS-251A na TS-653D

Příspěvek od lars »

Jsem stará škola, takže já osobně bych do toho šel standardně, tzn. vzít novou NAS, nainstalovat disky, nastavit RAID a nasypat tam data ze staré NASky. Následně starou NAS používat jako druhou, zálohovací ;)

A ohledně posledního dotazu, opět, já bych už raději pořídil rovnou něco většího, než pak později řešit expanzi.
leschek
Příspěvky: 4
Registrován: 04 úno 2021, 14:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Migrace ze TS-251A na TS-653D

Příspěvek od leschek »

Díky moc za odpověď.
Bohužel musím vše dělat postupně. Napřed prodat starý QNAP a pak pořídit nový. A ještě s dalším zpožděním rozšířit o další disky.

Nicméně, pokud by to někoho zajímalo, nebo někdo řešil podobnou migraci, tak celá věc funguje opravdu velmi dobře. Asi nejhorší je nalezení nového zařízení, ale pomocí QNAP Finderu to jde docela dobře. Momentálně jsem se dostal k bodu pět v prvním příspěvku, který jsem trochu aktualizoval, aby odpovídal skutečnosti.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host