kompatibilita Seagate disku a funkcnost IHM

Témata týkající se správy systému, jako jsou SNMP, nastavení napájení, logování, S.M.A.R.T. statusy a bezpečnostní služby.
Odpovědět
andzin
Příspěvky: 7
Registrován: 21 pro 2020, 17:53
Kontaktovat uživatele:

kompatibilita Seagate disku a funkcnost IHM

Příspěvek od andzin »

Zdravim, zaznamenal tu nekdo podobne chovani IHM?

Mam 932PX
2ks IronWolf Pro 8TB(ST8000NE001)
2ks Ironwolf 10TB (ST10000VN008)
Oba typy jsou na kompatibility listu.

Disky jsem pridaval postupne. Takze to co tady pisi jsem zaznamenal 4x behem vice jak mesice, co zarizeni mam. Vzdy to probihalo vicemene stejne.

Detekce disku na prvni pohled probehla OK, ovsem pri pokusu o spustit manualne test IHM probihalo cca 1minutu "testing" nasledne s vysledkem "No result".

Pri pokusu pustit test planovane doslo k odpojeni disku kvuli I/O erroru. Po nem jsme musel pustit scan for bad blocks, ktery samozrejme prosel bez problemu. Toto jsem jiz znovu nezkousel.

Co je asi nejzajimavejsi, IHM test se sam "vzpamatuje cca 24-48h od instalace disku. Od te chvile je mozne test spustit jak manualne tak naplanovane.

Co jsem ovsem nenasel je moznost prohlednout si vysledky a statistiky IHM tak jak je to popsane na https://www.qnap.com/solution/ihm/en-us/ a https://www.qnap.com/en/how-to/knowledg ... anagement/.
Tlacitko "statistics" neni proste dostupne.

Podle mne ma FW bug, jenze kdyz jsem se toto pokusil vysvetlit a ukazat QNAP support skrze ticket tak mi napsali, ze vidi v logu I/O errory ukazujici na HW chybu a chteji to zarizeni poslat do NL na opravu.

Co je jeste pruvodnim jevem je to ze diskum znatelne rostou/klesaji hodnoty SMART 1, 7 a 195 jiz po par dnech provozu. A deje se to jen u tech Seagate. Mam v tom zarizeni jeste WD 6TB (EFRX) a u nich se nic takoveho nedeje. Hodnoty 1 a 7 zustavaji beze zmeny.

To ovsem nevysvetluje chybejici prvky v UI a zvlastni chovani IHM.

Pouziva tu nekdo Seagate disky a v jakych modelech?
Muzete se mrknout jak se vam to chova s IHM?
A pripadne jak vypadaji hodnoty cislo 1 a 7 ze SMART u vasich disku.

Diky za odpovedi, Andzin
Přílohy
SMART.JPG
Online
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2048
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: kompatibilita Seagate disku a funkcnost IHM

Příspěvek od lars »

Posílám screenshoty. NAS QNAP TVS-871T s 8x 8TB Seagate IronWolf Pro.
Neregistruji za poslední roky žádné problémy, jak s IHM nebo s něčím jiným.

Vzhledem k různým informacím od vás k vašemu NASu TS-932X je možné, že tam je možná opravdu dle technické podpory nějaká HW chyba.
Zkoušel jste downgrade FW o jednu nevíce dvě verze nazpět? (předpokládám, že data máte všechny zálohovaná jinde, že?)
Snímek obrazovky 2020-12-22 v 18.57.31.png

Snímek obrazovky 2020-12-22 v 18.57.51.png

Snímek obrazovky 2020-12-22 v 18.58.38.png

Snímek obrazovky 2020-12-22 v 18.58.47.png
andzin
Příspěvky: 7
Registrován: 21 pro 2020, 17:53
Kontaktovat uživatele:

Re: kompatibilita Seagate disku a funkcnost IHM

Příspěvek od andzin »

Ja velice dekuji za reakci a prilozene screenshoty.

Ty mi odovedely na dve veci.
1) Jednak ze hodnoty SMART 1 a 7, predpokladam tedy ze i 195 ktera reposponduje s 1, mate take vyssi "raw" a nizsi hodnotu jako takovou (prvni sloupec, ktera se naopak odecita od 100). Mne docela zaskocilo, ze ty errory se vyskytly hned v prvnich hodinach provozu disku. Jelikoz u WD Redu se nic takoveho nedeje. Ale asi je to u Seagate normalni a znepokojuji se zbytecne.

Odbocka. Puvodne jsem mel totiz IronWolf Pro take v 8TB verzi, ale vratil jsem je. Jednak byly dost hlucne (prime srovnani s IronWolf 10TB co ma 1.8 a 2.8db znatelne), ale hlavni duvod byl, ze jeden z tech 8TB divne zvonive cinkal. Tak jsem se rozhodl ke zmene a s "ne-PRO" verzi jsem spokojen. Ta je znatelne tissi i proti WD RED PRO (EFAX) 12TB, ktery by mel byt take plnen heliem, ale divne hucel a rezonoval NASkou. Coz jsem dohledal ze je take vlastnost tech WD)

2) Druha vec, co mi povedel ten screenshot, stejne jako u mne nevidim moznost podivat se na IHM statistiky. Je to tak?
Vlastne je mozne videt jen "Healthy" pokud se uzivatel nezacne hrabat a parsovat prislusny log.

Co se tyce testu IHM tak jsem premyslel zda Seagate sam nepotrebuje napriklad nekolik hodin provozu aby vubec mohl podat nejake vysledky.

Primo po instalaci noveho disku test IHM neni mozne dokoncit (vyzkouseno 4x) . Jak jsem psal at jiz manualne nebo naplanovanim. Podle zvuku disku test probihal, ale vysledek vzdy byl "No results".

Ovsem po cca 20-24h jiz test dokaze probehnout. Aspon tedy zobrazi vysledek "Healthy" o proti vysledku "No results".

Pokud to tak ovsem je, je to zrejme nezdokumentovane chovani jak ze strany QNAP tak Seagate. Aspon me se nepodarilo dohledat. Tohle by byla presne informce, kterou bych cekal v knowledge DB obou vyrobcu. A podani vysvetleni uzivatelum kdyz hlasi podobne chovani. Ale to je asi ma profesionalni deformace :)

Jinak mam model TS-932PX. Je to jiny model nez 932X (pocitam, ze nastupce), downgrade jsem nezkousel, nevim jak by se to chovalo s FW starsim, nez se ktery mi bylo device dodano. To by mohlo zpusobit jine problemy.

A ano, data mam samozrejme zalohovana. Obzvlaste po tech pataliich a zvlastnimu chovani jsem udelal rovnou 2 kopie dat :)

Preji pekne a pohodove svatky!
Online
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2048
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: kompatibilita Seagate disku a funkcnost IHM

Příspěvek od lars »

"downgrade jsem nezkousel, nevim jak by se to chovalo s FW starsim, nez se ktery mi bylo device dodano" - a máte na NAS poslední verzi FW (4.5.1.1495)?
andzin
Příspěvky: 7
Registrován: 21 pro 2020, 17:53
Kontaktovat uživatele:

Re: kompatibilita Seagate disku a funkcnost IHM

Příspěvek od andzin »

Ano, Current firmware version: 4.5.1.1495
Online
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2048
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: kompatibilita Seagate disku a funkcnost IHM

Příspěvek od lars »

Abys otestoval, zda chyby nejsou v rámci posledního FW, downgrade o jeden či více FW verzí nazpět udělat můžeš, v rámci stejné řady, tzn. "4.5.1" (dokonce i o řadu níž, ale nedoporučuju to) - už jsem to dělal asi miliónkrát ;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host