Místo instalace QTS

Vše okolo prvotní instalace QNAP NAS, konkrétního nastavení apod.
Odpovědět
Jarddvorak
Příspěvky: 2
Registrován: 21 kvě 2021, 20:31
Kontaktovat uživatele:

Místo instalace QTS

Příspěvek od Jarddvorak »

Ahoj,
mám NASku TS-453A-4G, a řeším na ní rychlost (obecně), načítání systému, programů...Chtěl bych jí celkově zrychlit nainstalováním SSD jako systémového. Mám totiž za to, že základ operačního systému(firmwaru) QTS je uložen ve vnitřní flash paměti (512 Mb) a zbytek si každý doinstaluje. A jelikož mám v NASce klasické plotnové HDD red WD, tak se tyto další programy doinstalovávali na jeden z nich, kde mám zálohy, filmy, fotky, hudbu.No a za nějakou dobu už to docela trvalo, než se NASka načetla, dlouhé reakce na vše .....
Chtěl bych ,ale, mít tyto HDD jen čistě na (třeba) Filmy, Hudbu....a veškeré softwary na samostatném SSD ? Bude to mít smysl, co se týče rychlosti?
A vzhledem k velikosti a množství všeho co načítám, tak asi vyměním RAMku za min 8 Gb (16 Gb)?
Děkuji velice za reakci někoho znalého. Honza
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2049
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Místo instalace QTS

Příspěvek od lars »

Ahoj, při spuštění NAS je QTS na flash, ale při instalaci se QTS instaluje na všechny pole/disky, které vytvoříš (proto, když máš jedno pole třeba z SSD a druhé z HDD a např. ty SSD vytáhneš, tak se nic neděje, protože systém dále běží, jen QTS nahodí hlášku/upozornění, že pole z SSD není k dispozici) + při prvotním vytvoření prvního svazku se tam nainstalují základní složky typu home, public atd.

Otázka zrychlení...
V NASce máš 4x HDD disky v RAID 5? Pokud ne, tak právě tohle je podle mě ideální stav, protože dosáhneš celkem rychlého RAID pole, navíc s možností ochrany jednoho disku.
Více RAM je ideální v případě použití virtuálky + v případě spuštění více aplikací a služeb najednou. Jinak je pro základní používání i 4GB RAM v pohodě (ikdyž, když pustíš QuMagie a k tomu další věci, tak mít 8GB RAM by bylo lepší).
V případě, že bys chtěl zrychlit práci s mnoha malými soubory (kancelář s více pracovníky), pak je ideální použít SSD cache nebo Qtier, ale pokud máš NAS v domácnosti a přistupují do NAS jen pár lidí kvůli multimédiím, tak to moc smysl nemá a ideál v situaci NAS s 4x sloty je mít 4x HDD v RAID 5 (+ samozřejmě zálohy dat na externím USB disku, či v cloudu nebo jiné NAS).

Pokud ale máš 4x HDD v RAID 5 a zdá se ti, že NAS nejede dle tvých představ, můžeš se obrátit i na QNAP technickou podporu a napsat jim tvůj stav, a požadavek, jestli by se na to mohli podívat, zda je vše ok nebo ne: https://service.qnap.com/cs-cz
Jarddvorak
Příspěvky: 2
Registrován: 21 kvě 2021, 20:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Místo instalace QTS

Příspěvek od Jarddvorak »

Díky,
no, zatím v RAIDu 5 nejedu, ale asi to tak udělám...Mám zatím dva HDD, ale 4 a 6 Gb, samostatně, a jeden 240 Gb SSD, na kterým právě zkouším dát ty instalace.
V případě toho RAID5 by to chtělo (ideálně) 4 stejné disky ?
Uživatelský avatar
lars
Příspěvky: 2049
Registrován: 21 říj 2015, 21:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Místo instalace QTS

Příspěvek od lars »

Ano, ideálně např. 4x 4TB nebo 4x 6TB disky, do RAID 5 a pokud nevyužíváš Snímky (Snapshots) a ani je neplánuješ používat, tak ideálně nevytvářet fond úložiště, ale rovnou statický svazek ;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host